[Help]  >>
User Login | Event Admin Login
Category: List of Bases 2007 2007 ICTP activities in Trieste ICTP activities in Trieste
Session Menu
lecture

Start Time:

9 July 2007 at 08:30

Ends On:

27 July 2007

Location:

Trieste - Italy

Venue:

9-13/7: AGH (Kastler Lecture Hall); afterwards: MB (Main Lecture Hall)

Organizer(s):

Directors: L. Fargues, B.C. Ngo, D. Prasad

Local Organizer(s):

R. Ramakrishnan

Description:

Material:

08:30
10:30
REGISTRATION AND ADMINISTRATIVE FORMALITIES
02h00'
10:30
10:45
Opening address
15'
K.R. Sreenivasan
ICTP Director, Trieste, Italy
10:45
11:45
Harmonic analysis on the adeles - Tate's thesis
01h00'
D. Prasad
TIFR, Mumbai, India/IAS, Princeton, USA
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Automorphic forms on GL(2)
01h00'
A. Nair
TIFR, Mumbai, India
15:15
16:15
Local representation theory
01h00'
G. Henniart
Université de Paris-Sud, Orsay, France
16:30
17:30
Introduction to algebraic groups (Tutorial)
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
09:30
10:30
Harmonic analysis on the adeles - Tate's thesis
01h00'
D. Prasad
TIFR, Mumbai, India/IAS, Princeton, USA
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Automorphic forms on GL(2)
01h00'
A. Nair
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Local representation theory
01h00'
G. Henniart
Université de Paris-Sud, Orsay, France
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Introduction to class field theory (Tutorial)
01h00'
D. Prasad
TIFR, Mumbai, India/IAS, Princeton, USA
18:30
20:30
RECEPTION (on the Terrace at Adriatico Guest House)
02h00'
09:30
10:30
Harmonic analysis on the adeles - Tate's thesis
01h00'
D. Prasad
TIFR, Mumbai, India/IAS, Princeton, USA
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Automorphic forms on GL(2)
01h00'
A. Nair
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Local representation theory
01h00'
G. Henniart
Université de Paris-Sud, Orsay, France
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Introduction to function fields (Tutorial)
01h00'
B.-C. Ngo
Université de Paris-Sud, Orsay, France
09:30
10:30
The Langlands correspondence over function fields
01h00'
B.-C. Ngo
Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Introduction to L-functions (Survey)
01h00'
C.S. Rajan
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Local representation theory
01h00'
G. Henniart
Université de Paris-Sud, Orsay, France
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Analytic theory of L-functions
01h00'
C.S. Rajan
TIFR, Mumbai, India
09:30
10:30
The Langlands correspondence over function fields
01h00'
B.-C. Ngo
Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Analytic theory of L-functions
01h00'
C.S. Rajan
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Introduction to modular curves (Survey)
01h00'
J.S. Edixhoven
Leiden University, Leiden, The Netherlands
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Cohomological preliminaries (Tutotrial)
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
16 July 2007
09:30
10:30
The Langlands correspondence over function fields
01h00'
B.-C. Ngo
Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Analytic theory of L-functions
01h00'
C.S. Rajan
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Modular curves
01h00'
J.S. Edixhoven
Leiden University, Leiden, The Netherlands
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Introduction to trace formula (Survey)
01h00'
P.-H. Chaudouard
Université de Paris-Sud, Orsay, France
16:30
17:30
Public Lecture "Introduction to Hitchin Fibration and Fundamental Lemma"
01h00'
Bao-Chau Ngo
Université Paris-Sud, Orsay, France
09:30
10:30
Introduction to the trace formula
01h00'
P.-H. Chaudouard
CNRS/Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Cohomology of Shimura varieties
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Modular curves
01h00'
J.S. Edixhoven
Leiden University, Leiden, The Netherlands
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Langlands functoriality (Survey)
01h00'
D. Jiang
University of Minnesota, Minneapolis, USA
09:30
10:30
Introduction to the trace formula
01h00'
P.-H. Chaudouard
CNRS/Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Cohomology of Shimura varieties
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Modular curves
01h00'
J.S. Edixhoven
Leiden University, Leiden, The Netherlands
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Points on Shimura varieties
01h00'
L. Fargues
Université de Paris-Sud, Orsay, France
16:30
16:40
Break
10'
16:40
17:00
On the residual spectra of inner forms of split classical groups
20'
Neven Grbac
University of Zagrab, Zagreb, Croatia
17:00
17:20
Linear equivalence of Eisenstein series
20'
Ilhan Ikeda
Istanbul Bilgi University, Istanbul, Turkey
09:30
10:30
Introduction to the trace formula
01h00'
P.-H. Chaudouard
CNRS/Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
Cohomology of Shimura varieties
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Leaves on Shimura varieties
01h00'
C.F. Yu
Academia Sinica, Taiwan, China
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
Points on Shimura varieties
01h00'
L. Fargues
Université de Paris-Sud, Orsay, France
16:30
16:40
Break
10'
16:40
17:00
Toric varieties associated with root systems
20'
Qendrim Gashi
University of Chicago, Chicago IL, USA
17:00
17:20
Aubert involution and unitarity
20'
Marcela Hanzer
University of Zagreb, Zagreb, Croatia
09:30
10:30
Points on Shimura varieties
01h00'
L. Fargues
Université de Paris-Sud, Orsay, France
10:30
10:45
break
15'
10:45
11:45
On Langlands functoriality: constructive method
01h00'
D. Jiang
University of Minnesota, Minneapolis, USA
11:45
14:00
Lunch break
02h15'
14:00
15:00
Leaves on Shimura varieties
01h00'
C.F. Yu
Academia Sinica, Taiwan, China
15:00
15:30
break
30'
15:30
16:30
On Langlands functoriality: constructive method
01h00'
D. Jiang
University of Minnesota, Minneapolis, USA
16:30
16:40
Break
10'
16:40
17:00
On Q-invariant Adele valued functions on adeles
20'
Manuel Cruz Lopez
University of Guanajuato, Guanajuato Gto, Mexico
17:00
17:20
On the cohomology of arithmetic groups
20'
Harald Grobner
University of Vienna, Vienna, Austria
23 July 2007
09:30
10:30
Shalika models and functoriality
01h00'
D. Jiang
University of Minnesota, Minneapolis, USA
10:30
11:00
Coffee break
30'
11:00
12:00
Jordan decomposition in discrete groups
01h00'
T.N. Venkataramana
TIFR, Mumbai, India
12:00
14:00
Lunch break
02h00'
14:00
15:00
Local and global conjugacy in reductive groups
01h00'
S. Wang
AMSS-CAS, Beijing, China
15:00
15:15
break
15'
15:15
16:15
Applications of the relative trace formula to central L-values
01h00'
D. Whitehouse
Institute for Advanced Study, Princeton, USA
16:15
16:30
break
15'
16:30
17:30
Toric varieties and the homology of truncated affine springer fibers
01h00'
P.-H. Chaudouard
CNRS/Université de Paris-Sud, Orsay, France
09:30
10:30
An equidistribution result on the Siegel modular varieties
01h00'
W. Luo
Ohio State University, Columbus, USA
10:30
11:00
Coffee break
30'
11:00
12:00
L-function of the intersection complex on certain unitary Shimura varieties
01h00'
S. Morel
Institute for Advanced Study, Princeton, USA
12:00
14:00
Lunch break
02h00'
14:00
15:00
On mod. p representations of reductive p-adic groups
01h00'
G. Henniart
Université de Paris-Sud, Orsay, France
15:00
15:15
break
15'
15:15
16:15
p-adic Langlands in characteristic p
01h00'
A. Pal
Imperial College, London, UK
16:15
16:30
break
15'
16:30
17:30
Higher cycles and exotic Heegner points
01h00'
M. Bertolini
Unversity of Milano, Milano, Italy
09:30
10:30
Toroidal compactifications of Shimura varieties of PEL type
01h00'
E. Mantovan
Caltech, Pasadena, USA
10:30
11:00
Coffee break
30'
11:00
12:00
Construction of automorphic Galois representations
01h00'
M. Harris
Université Paris 7, Paris, France
12:00
14:00
Lunch break
02h00'
14:00
15:00
Hecke operators and zeros of L-functions
01h00'
R. Raghunathan
Indian Institute of Technology, Mumbai, India
15:00
15:15
Break
15'
15:15
16:15
Degenerate Eisenstein series and unipotent unitary representations for split classical groups
01h00'
G. Muic
University of Zagreb, Zagreb, Croatia
09:30
10:30
On the ramification in the Lubin-Tate tower
01h00'
M. Strauch
University of Cambridge, Cambridge, UK
10:30
11:00
Coffee break
30'
11:00
12:00
The global structure of Rapoport-Zink spaces
01h00'
E. Viehmann
University of Bonn, Bonn, Germany
12:00
14:00
Lunch break
02h00'
14:00
15:00
On Kottwitz-Rapoport strata and Deligne-Lusztig varieties
01h00'
C.F. Yu
Academia Sinica, Taiwan, China
15:00
15:15
break
15'
15:15
16:15
Root numbers of Asai-L-functions
01h00'
U.K. Anandavardhanan
Indian Institute of Technology, Mumbai, India
16:15
16:30
break
15'
16:30
17:30
On the Grothendieck motive of a Shimura variety
01h00'
A. Nair
TIFR, Mumbai, India
09:30
10:30
Affine Deligne-Lusztig varieties in the Iwahori case
01h00'
U. Goertz
University of Bonn, Bonn, Germany
10:30
11:00
Coffee break
30'
11:00
12:00
On spectrum and arithmetic
01h00'
C.S. Rajan
TIFR, Mumbai, India
12:00
14:00
Lunch break
02h00'
14:00
14:00
FREE AFTERNOON
If you want to make a direct link from your Web page to this agenda, please use this URL:
http://cdsagenda5.ictp.trieste.it/full_display.php?ida=a06207

Maintained by: The CDS Support Team (Bugs and reports)
This page is loaded in 0.40929007530212 seconds.